Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace

Specialista na Slovinsko - Slovinské pobřeží

SlovinskoHlavní strana » Slovinské pobřeží

Slovinské pobřeží

 

Piran

Staré přístavní město Piran leží na samém konci Piranského poloostrova, který je postupně zužován zátokami Strunjan a Piran. Hlavní dominantou Piranu je kostel a pro stísněná přímořská městečka netypicky velké kruhové náměstí. Na jeho místě původně stálo nádraží místní dráhy do Koperu, pro které se našlo místo díky zasypání původního slaniska. Po zrušení dráhy byl prostor využit pro náměstí, kterému dnes vévodí socha místního rodáka, slavného italského houslisty Giuseppe Tartiniho. Pro zbytek městečka jsou typické úzké uličky s všudypřítomným pachem smažených ryb. Od dob italské nadvlády zde sídlí italská menšina a názvy ulic jsou zde dvojjazyčné. Na vyvýšenině nad Piranem se tyčí nepřehlédnutelná katedrála Sv. Jiří.

 

 

 

Portorož

Proslulé turistické letovisko leží v jihozápadním cípu Terstského zálivu, který je nejsevernějším bodem Jaderského moře. Severně od něj je Itálie, jižně Chorvatsko. Jméno znamená „Přístav růží". Je zde jachetní přístav a v nedalekém Sečovlje mezinárodní letiště. Moře, vítr, sůl, středozemní vůně, palmy, růže, relaxace, zábava a přátelští lidé, takto lze popsat město Portorož - přímořské město v srdci Evropy. Souhra různých kultur, hudby, přírodních krás, gastronomických požitků a bohaté historie v nás navodí atmosféru klidu a pohody a pomůže nám zapomenout na každodenní starosti. Příjemná procházka po pobřeží, osvěžující běh na pláži, plavání v moři i hotelových bazénech i různé wellness programy posílí tělo i ducha. Portorož leží v těsné blízkosti města Piran, jehož sláva a bohatství pramení z jedné z největších solných pánví v této části světa. Právě solné pánve a jejich sůl, solné roztoky a bahno odstartovaly cestovní ruch v Portoroži. V 19 století byli objeveny léčebné účinky těchto produktů a byly zde postaveny první hotely a termální centra.

 

 

 

Koper

Koper, nejdůležitější přístav Slovinska, má necelých 24 000 obyvatel. Název města – italsky Capodistria – pochází z roku 1278, kdy město spadalo pod Benátskou republiku a sloužilo jako brána Benátčanů k Istrii pod názvem Caput Histriae -hlava Istrie. Z tohoto názvu se vyvinulo dnešní italské Capodistria. Díky barvité historii, kdy se měnili vládci tohoto města, je Koper dnes vícejazyčným městem: mluví se tu jak slovinsky, chorvatsky a italsky. Malebné středomořské město, omývané vlnami Jaderského moře, na pobřeží Terstského zálivu, na nás dýchne historií sahající do období starověkého Řecka. Město bylo původně založeno na ostrově a s pevninou spojeno až v 19. století. Hranice mezi „starým“ a „novým“ městem je dodnes velice ostrá. Zatímco „nové město“ má charakter pouze nesouvislé zástavby bez jakékoli urbanistické koncepce, historická zástavba je velice malebná a s velkým množstvím architektonických památek, převážně v benátském stylu. Typické pro Koper je velké množství kostelů, kterým vévodí dominantní katedrála Nanebevzetí Panny Marie, renesanční brána, která je pozůstatkem starověkého opevnění města Koper.

 

 

 

Izola

Izola (Isola) je malé městečko na pobřeží Jadranského moře v Terstském zálivu. Má necelých 15 tisíc obyvatel. Je situováno asi 8 km západně od Koperu, největšího města Slovinského pobřeží, a 8 km východně od Piranu. Městečko upoutává svou dochovanou urbanistickou strukturou. Jeho historické jádro je stěsnáno na malebném poloostrůvku. Město je půvabné zejména úzkými křivolakými uličkami s řadou dvorků. Ve východní části bývalého ostrova (mezi historickým jádrem a průmyslovou čtvrtí), stejně jako v novější části jižně od historického jádra je převážně vilová zástavba, mnohdy s krásnými zahradami (cypřiše, palmy, oleandry…). Na západním okraji města budete zaujati malebným přístavem, na východním okraji v zálivu Viližan je nákladní přístav a průmyslové podniky. Na jihovýchodním pobřeží tohoto zálivu je kemp Jadranka, u jehož vstupu se mohou železniční nadšenci pokochat parní lokomotivou, která tu připomíná bývalou železnici „Parenzana“ z Terstu do Poreče a staré Izolské nádraží. Na severozápadní části poloostrova je pěkný park, na nějž navazuje volně přístupná městská pláž.

 
RybařeníPenzion JindřichohradeckoUbytování Česká KanadaJižní ČechyPenzionStrmilovChata cyklistikaChatyČeská KanadaRybník chataPramice chataChata Česká KanadaSportovní rybolov

Copyright © SAVA Trade, s.r.o., 2008–2009 | kontakt | mapa stránek | powered by phpRS | webdesign: Loužecký.cz